- Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zwraca się do polskiego rządu o zaprzestanie naruszania wiążących zobowiązań konwencyjnych i o niezwłoczne wykonanie środków tymczasowych wynikających z postanowienia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z dnia 6 grudnia 2022 r.
- Uchwałę w tej sprawie podjęto podczas posiedzenia Prezydium NRA 2 marca.
Prezydium przypomina, że ETPCz przychyla się do wniosków o zastosowanie środków tymczasowych tylko w wyjątkowych wypadkach, gdy brak ich zastosowania realnie naraża skarżącego na ryzyko nieodwracalnej szkody. - Nie może być żadnych wątpliwości, że postanowienia te są wiążące i powinny być wykonywane przez wszystkie Państwa należące do Rady Europy.
W uchwale z 2 marca br. Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wyraża stanowczy sprzeciw wobec stanowiska polskiego Rządu o niewykonaniu postanowienia o zastosowaniu środków tymczasowych wydanego przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w dniu 6 grudnia 2022 r. na podstawie Reguły 39 Regulaminu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach Leszczyńska-Furtak p. Polsce (skarga nr 39471/22), Gregajtys p. Polsce (skarga nr 39477/22), Piekarska-Drążek p. Polsce (skarga nr 44068/22).
Prezydium przypomina, że Trybunał przychyla się do wniosków o zastosowanie środków tymczasowych tylko w wyjątkowych wypadkach, gdy brak ich zastosowania realnie naraża skarżącego na ryzyko nieodwracalnej szkody. Nie może być żadnych wątpliwości, że postanowienia te są wiążące i powinny być wykonywane przez wszystkie Państwa należące do Rady Europy.
Odmowa respektowania postanowienia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w przedmiocie środków tymczasowych stanowi oczywiste naruszenie art. 34 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Jawne lekceważenie traktatowych zobowiązań Polski stwarza zagrożenie dla ochrony praw człowieka w Polsce, a także podważa zaufanie do władz polskich i stanowi sygnał, iż polski rząd nie zapewnia efektywnej ochrony praw zawartych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zwraca się do polskiego rządu o zaprzestanie naruszania wiążących zobowiązań konwencyjnych oraz o niezwłoczne wykonanie środków tymczasowych wynikających z postanowienia ETPCz z dnia 6 grudnia 2022 r.