Senat przyjął rozwiązania zaproponowane przez Naczelną Radę Adwokacką dotyczące przeszukań u adwokatów. Projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego trafi teraz do Sejmu. Zmiany zakładają zawiadomienie dziekana okręgowej rady adwokackiej przed przeszukaniem pomieszczeń należących do adwokata oraz wskazanie, że to wyłącznie sąd decydować mógłby o zawieszeniu adwokata w wykonywaniu zawodu podczas śledztw.
Senackie prace nad nowelizacją k.p.k. były wynikiem petycji Naczelnej Rady Adwokackiej, którą złożył w styczniu 2021 r. adw. Przemysław Rosati, ówczesny członek NRA - autor petycji oraz załączonego do niej projektu ustawy.
Podczas posiedzenia Senatu za projektem nowelizacji Kodeksu postępowania karnego oraz Prawa o adwokaturze przygotowanym przez senacką komisję praw człowieka, praworządności i petycji głosowało 53 senatorów, przeciw było 44, zaś jeden wstrzymał się od głosu. Teraz projekt trafi do Sejmu.
Decyzję o wystąpieniu z petycją do Senatu w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany Kodeksu postępowania karnego w zakresie sposobu przeprowadzenia przeszukania pomieszczeń zajmowanych przez adwokata oraz w zakresie zasad stosowania środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia adwokata w wykonywaniu zawodu, m.in. przenosząc kompetencję do stosowania tego środka z prokuratora na sąd powszechny podjęła Naczelna Rada Adwokacka w uchwale z 16 stycznia 2021 r.