• Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej.
• Nad proponowanymi rozwiązaniami rozmawiano podczas VIII posiedzeniu Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego oraz Edukacji Prawnej 6 września.
• Przedstawiciele Adwokatury wzięli udział w dyskusji, a do 22 września Naczelna Rada Adwokacka ma przedstawić pisemne uwagi.
• Kolejne spotkanie Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego oraz Edukacji Prawnej zaplanowano na 7 października.
W VIII posiedzeniu Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego oraz Edukacji Prawnej, uczestniczył stały przedstawiciel NRA w Radzie NPPNPO, adwokat Aleksander Krysztofowicz i delegowany przez Prezesa NRA adwokat Mariusz Hassa, przewodniczący Zespołu ds. Reformy Nieodpłatnej Pomocy Prawnej ILiPP.
Przedmiotem posiedzenia była dyskusja nad przedstawionym przez Ministerstwo Sprawiedliwości i przesłanym do członków Rady 2 września projektem ustawy o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej.
W obecnym kształcie ustawa nie wprowadza najbardziej niepokojącego postulatu organizacji pozarządowych tzn. odebrania samorządom zawodowym adwokatów i radców prawnych funkcji organizacyjnych w ramach obsadzania punktów NPP. Zawiera natomiast szereg innych rozwiązań, które mogą być uznane za mocno nieracjonalne i dość odległe od realiów świadczenia pomocy prawnej.
Pozytywnym elementem projektu jest wprowadzenia zasady wynagradzania wykonawców w kwotach uzależnionych od zmiennych czynników publicznie ogłaszanych przez GUS z automatyczną waloryzacją. Niestety, rozwiązanie to kwestionują powiaty, gdyż one na NPP otrzymują stałe kwoty przekazywane z budżetu i obawiają się, że tych kwot automatyczna waloryzacja nie obejmie i nie będą miały środków na pokrycie kosztów NPP.
W związku z wieloma zastrzeżeniami, zgłaszanymi także przez przedstawicieli Adwokatury, posiedzenie Rady przerwano i odroczono do 7 października br. zobowiązując m.in. NRA do złożenia do dnia 22 września pisemnych uwag odnośnie przedstawionego na posiedzeniu projektu ustawy.