- Adwokat Agata Koschel-Sturzbecher , wicedyrektor Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych przy NRA, reprezentowała Naczelną Radę Adwokacką we wspólnym posiedzeniu Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, które odbyło się w Senacie RP 17 lutego 2023 r.
- Przedmiotem posiedzenia było rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (druk senacki nr 909, druki sejmowe nr 2650, 2907 i 2907-A oraz druk senacki nr 905, druki sejmowe nr 2860, 2954 i 2954-A).
Pani Mecenas zwróciła uwagę na ryzyko związane z proponowaną nowelizacją przepisu art. 83 § 3 k.p.c., umożliwiającą pełnienie funkcji pełnomocnika w sprawach o ustalenie i zaprzeczenie pochodzenia dziecka oraz o roszczenia alimentacyjne przez przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Adwokat Agata Koschel-Sturzbecher odniosła się również do proponowanej zmiany przepisu art. 118 § 2 k.p.c., znacznie rozszerzającej zakres czynności, do których uprawniony jest pełnomocnik z urzędu. Wskazano, że sposób sformułowania tego przepisu może spowodować wątpliwości interpretacyjne co do zakresu umocowania.
Podczas spotkania przedstawiono również stanowisko Naczelnej Rady Adwokackiej w odniesieniu do projektowanych zmian wprowadzających przepisy rozporządzenia Rady UE nr 2009/1111 z dnia 25 czerwca 2019 r., dotyczące m.in. spraw o wydanie dziecka w trybie Konwencji haskiej oraz uznawania i wykonywania orzeczeń wydanych w państwach członkowskich UE.
Zmiany te mają na celu usprawnienie postępowań rodzinnych o charakterze transgranicznym.
Instytut Legislacji i Prac Parlamentarnych Naczelnej Rady Adwokackiej przedstawił swoje stanowisko w sprawie proponowanych zmian w Kodeksie postępowania cywilnego oraz innych ustaw.
Adwokat Agata Koschel-Sturzbecher, wyraziła obawy związane z niektórymi z proponowanych zmian, wskazując na ryzyko dla stron postępowania oraz potencjalne wątpliwości interpretacyjne.