Ośmioro ukraińskich adwokatów spotkało się 3 lutego z polskimi przedstawicielami tego zawodu.
Spotkanie odbyło się w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, gdzie gospodarzem był dziekan, adw. Paweł Rybiński. W spotkaniu wzięli też udział adw. Jerzy Zięba, członek Prezydium NRA, adw. Dominika Stępińska-Duch, przewodnicząca Komisji Współpracy z Zagranicą, adw. Anisa Gnacikowska, członek NRA i przewodnicząca Komisji ds. Edukacji Prawnej, adw. Jarosław Szczepaniak, koordynator programów pomocy adwokatom ukraińskim z ramienia ORA w Łodzi, adw. Jan Kaczmarczyk z Komisji Współpracy z Zagranicą oraz adw. Michał Fertak, rzecznik prasowy warszawskiej izby adwokackiej. Z Ukrainy przyjechali: Antonina Bondarenko, Kateryna Khilchevska, Oksana Grygorenko, Alion Matviichuk, Zoryana Khrystyna, Natalia Bimbirayte, Vasylyna Yavorska, Vitaliy Yelov.
Adw. Zięba w imieniu prezesa NRA adw. Andrzeja Zwary, przywitał gości z Ukrainy i przedstawił polską część uczestników spotkania. Wyraził podziw dla heroicznej walki Ukraińców, zapewnił też o wsparciu Adwokatury Polskiej wobec Adwokatury Ukrainy. Podkreślił, że wzajemne kontakty są ważne i cenne, a polscy adwokaci służą swoim doświadczeniem.
W czasie spotkania ukraińscy goście opowiadali o sytuacji adwokatów w ich kraju, także o sytuacji ich kolegów po fachu z Krymu. Część tamtejszych adwokatów wyjechała, np. do Kijowa, gdzie organizują pomoc prawną dla uchodźców. Na Ukrainie jest 25 tys. adwokatów, zgromadzonych w 24 izbach. Nie wszyscy są czynni zawodowo.
Adw. Anisa Gnacikowska, koordynująca w Polsce akcje pro bono, pytała o to, czy ukraińscy adwokaci również prowadzą w swoim kraju akcje bezpłatnej pomocy prawnej. Przypomniała też o tym, że polscy adwokaci pomagają nieodpłatnie uchodźcom z terenów objętych walkami, a mających polskie pochodzenie, którzy chcą osiedlić się w Polsce.
Na Ukrainie powstały centra pomocy świadczonej zdalnie – np. za pośrednictwem komunikatora Skype. W ten sposób udziela się porad prawnych przesiedleńcom. Poza tym wiele organizacji pozarządowych organizuje różne formy pomocy i zaprasza do współpracy adwokatów. Istnieje lista adwokatów gotowych pomagać pro bono.
Adw. Paweł Rybiński, dziekan ORA w Warszawie, mówił o akcji pomocy prawnej Ukraińcom, jaką przeprowadziła warszawska izba. Ukraińcy mogli mailowo zwracać się o pomoc (również w języku ukraińskim).
Z kolei adw. Szczepaniak przypomniał o umowie o współpracy zawartej między Naczelną Radą Adwokacką a Radą Adwokacką miasta Kijowa, na mocy której odbędą się szkolenia ukraińskich adwokatów w Polsce. Wkrótce otwarta zostanie strona poświęcona tej inicjatywie. Program szkolenia przygotowuje strona ukraińska (czytaj o współpracy)
Adw. Dominika Stępińska-Duch przypomniała, że na czele CCBE, czyli Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy, stoi Polka, adw. Maria Ślązak, która zadeklarowała, że sprawy Adwokatury Ukrainy są jej bliskie.