9 listopada 1940 r. zmarł adwokat Konstanty Wolny. Był śląskim działaczem narodowym i społecznym na rzecz polskości Górnego Śląska.
Był bliskim współpracownikiem Wojciecha Korfantego, współautorem Statutu Organicznego Woj. Śląskiego - aktu prawnego, który dawał regionowi autonomię. Zaangażowany w akcję plebiscytową oraz przygotowanie powstań śląskich.
W 1922 został pierwszym marszałkiem Sejmu Śląskiego. Funkcję tę pełnił przez trzy kadencje aż do roku 1935.
Obok działalności społecznej był również bardzo aktywny w samorządzie adwokackim. W latach 1929-1932 pełnił obowiązki dziekana izby adwokackiej w Katowicach.
Warto wspomnieć, że adw. Wolny był pierwszym polskim adwokatem działającym w Gliwicach. Zawodową sławę zdobył, gdy udało mu się wybronić grupkę gimnazjalistów wyrzuconych z gliwickiego gimnazjum za przynależenie do polskiego kółka.
We wrześniu 1939 r. znalazł się na uchodźstwie we Lwowie, gdzie był jednym z założycieli Śląskiego Komitetu Uchodźców. Tam zmarł 9 listopada 1940 r. w wieku 63 lat i został pochowany w grobowcu ojców jezuitów na cmentarzu Janowskim.
Rok 2012 rok był w regionie śląskim obchodzony jako rok Konstantego Wolnego - przypadała bowiem wtedy 135. rocznica jego urodzin oraz 90. rocznica pierwszych wyborów do Sejmu Śląskiego.