Członkowie bielskiej izby złożyli hołd adwokatom-więźniom Auschwitz

Przedstawiciele Okręgowej Rady Adwokackiej w Bielsku-Białej złożyli hołd kolegom-adwokatom, więzionym i pomordowanym w obozie Auschwitz.

Publikujemy relację autorstwa adw. Rafała Guzika – przewodniczącego Komisji Historii i Tradycji przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bielsku-Białej.

„Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie” – mawiał George Santayana. Były niemiecki obóz koncentracyjny KL Auschwitz-Birkenau jest miejscem szczególnym na mapie świata. Jego usytuowanie na obszarze naszej Izby Adwokackiej także nie pozwala przejść obok niego obojętnie. Dlatego też, powodowani pamięcią o naszych kolegach-adwokatach, więzionych i pomordowanych w obozie Auschwitz, w dniu 26 listopada 2022 r. postanowiliśmy odwiedzić to miejsce, by złożyć im należny hołd.

Na początku naszej wizyty, delegacja naszej Izby pod przewodnictwem Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Bielsku-Białej adw. Krzysztofa Steca złożyła symboliczny wieniec pod Ścianą Straceń – na dziedzińcu Bloku 11. Następnie udaliśmy się do Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście na wykład dr. Jerzego Dębskiego – autora książki „Polscy adwokaci w obozie koncentracyjnym Auschwitz 1940-1945”. Dr Jerzy Dębski przybliżył w swym wystąpieniu dzieje adwokatów więzionych i pomordowanych w KL Auschwitz. Po krótkiej przerwie, przy udziale przewodnika z Muzeum, rozpoczęliśmy zwiedzanie byłego obozu macierzystego (Auschwitz). Wszyscy uczestnicy byli żywo zainteresowani niezwykłą historią tego miejsca, a warunki atmosferyczne, jakie panowały tego dnia, z pewnością potęgowały przygnębiające wrażenie.

Kilka godzin spędzonych w Miejscu Pamięci okazało się jednak niewystarczające, by poznać choć w minimalnym stopniu historię byłego obozu Auschwitz. W związku z tym na wiosnę 2023 r. planowana jest kolejna wizyta, tym razem do byłego obozu KL Auschwitz II-Birkenau.

Dziękujemy za możliwość naszego spotkania pracownikowi Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau – Panu Piotrowi Supińskiemu, który koordynował naszą wizytę. Słowa uznania należą się także Panu dr. Jerzemu Dębskiemu za przybliżenie dziejów naszych kolegów w obozie Auschwitz, a także przewodnikowi Panu Markowi Bzdule za interesujące przedstawienie dziejów obozu, pomimo ograniczonego czasu zwiedzania.

 


Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski