Konferencja pod tytułem „Silne Zawody Zaufania Publicznego. Dlaczego potrzebuje ich demokracja?” odbyła się 14 września 2023 r. w Filharmonii w Szczecinie.
Wydarzenie otworzył dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej adw. Piotr Dobrołowicz. Po nim głos zabrał Wiceprezydent Miasta Szczecin Daniel Wacinkiewicz.
Konferencję poprowadziła adw. Karolina Werema – Karłuk, a panele dyskusyjne moderowali adw. Agnieszka Różewicz i radca prawny Adam Jędrzejewski.
W trakcie konferencji odbyły się dwa panele dyskusyjne: „Samorządność zawodowa w obronie wolności obywatelskich” oraz „Samorządność zawodowa a prawidłowe wykonywanie zawodów zaufania publicznego”, w ramach których wypowiadali się przedstawiciele samorządów prawniczych tworzących Szczecińskie Porozumienie Zawodów Zaufania Publicznego.
Konferencja odbyła się pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Prezydenta Miasta Szczecin.
Ogromne słowa uznania należą się adw. Agnieszce Różewicz, która działając w imieniu izby adwokackiej, przewodniczącej Szczecińskiemu Porozumieniu Zawodów Zaufania Publicznego w tym roku, zadbała o wszystkie szczegóły organizacyjne tego wydarzenia.
Na koniec konferencji dziekan ORA odczytał treść apelu, który przez aklamację został zaakceptowany przez uczestników konferencji jako jej podsumowanie. Poniżej jego treść:
APEL SZCZECIŃSKIEGO POROZUMIENIA ZAWODÓW ZAUFANIA PUBLICZNEGO
w związku ze zbliżającymi się wyborami do Sejmu i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
Stojąc na straży interesu publicznego chronionego gwarancjami reprezentowanych samorządów zawodowych, my - sygnatariusze Szczecińskiego Porozumienia Zawodów Zaufania Publicznego - apelujemy do wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej o czynne uczestnictwo w procesie wyborczym.
Reprezentując osoby wykonujące zawody zaufania publicznego, w szczególny sposób świadomi jesteśmy znaczenia samorządności zawodowej dla ochrony praw obywatela. Tylko silne, niezależne od organów władzy państwowej samorządy zawodowe zdolne są zapewnić należącym do nich osobom oparcie w prawidłowym wykonywaniu zadań, szczególnie w sytuacjach, w których powierzone nam bezpieczeństwo obywatela stać może w opozycji do interesu politycznego.
Fundamentalna dla zaufania obywatela tajemnica zawodowa, piecza nad kształceniem naszych członków, czy nadzór nad uzyskiwaniem uprawnień zawodowych i wykonywaniem zawodu, pozwalają nam w sposób odważny i bezkompromisowy opowiadać się za interesem publicznym, który zgodnie z konstytucją mamy chronić. Samorządność zawodowa pozostaje gwarantem stałości bezpieczeństwa obywatelskiego w chronionych przez nas obszarach. Nie mamy wątpliwości, że próby osłabienia czy demontażu samorządności zawodowej, uznać trzeba za godzące w interes i bezpieczeństwo obywateli.
W tej sytuacji, apelujemy o szczególną weryfikację w dokonywanych wyborach politycznych spójności prezentowanych programów i postaw politycznych z konstytucyjnymi podstawami samorządności zawodowej wbudowanej w demokratyczny system rządów prawa. Ochrona samorządności zawodów zaufania publicznego zawsze stanowić będzie gwarancję bezpieczeństwa obywatela.
Foto: Sebastian Wołosz