Izba Adwokacka w Warszawie została uhonorowana specjalną nagrodą Ludovic Trarieux International Human Rights Prize za rok 2022 – jedną z najbardziej prestiżowych nagród międzynarodowych przyznawanych obrońcom praw człowieka i organizacjom stojącym na ich straży.
- Nagroda ta stanowi symboliczny wyraz uznania międzynarodowej społeczności prawników dla pracy polskich adwokatek i adwokatów, którzy w ostatnich latach z ogromną determinacją występują w obronie praw człowieka i rządów prawa. Nagrodą wyróżniana została Adwokatura Warszawska. Jednak uważam, że zapracowali na nią wszyscy polscy adwokaci, niezależnie od miejsca, w którym występują. To wyraz uznania dla adwokatek i adwokatów, którzy w całej Polsce bronili pokojowych demonstrantów, reprezentowali represjonowanych sędziów i prokuratorów, upominali się o prawa uchodźców, występowali w obronie praw człowieka – podkreśla adw. Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.
Poza Izbą Adwokacką w Warszawie, nagrodą indywidualną za rok 2022 uhonorowany został Amirsalar Davoudi (امیرسالار داوودی) – irański prawnik, który za swoją działalność na rzecz praw człowieka został skazany na 30 lat więzienia i 111 batów. Jest przetrzymywany w irańskim więzieniu od listopada 2018 r. Zarzuty, za które został skazany są wprost związane z jego wcześniejszą pracą jako obrońcy irańskich więźniów politycznych oraz przedstawicieli mniejszości religijnych i etnicznych. Jego nieoceniona praca dokumentująca naruszenia praw człowieka w Iranie została uznana za „propagandę przeciwko państwu”.
Nagroda Ludovic Trarieux International Human Rights Prize została ufundowana w roku 1984 przez francuskiego prawnika Bertranda Favreau, w celu wyróżnienia prawników, których praca w istotny sposób przyczyniła się do obrony praw człowieka, umacniania rządów prawa lub przeciwdziałania nietolerancji i rasizmowi. Jej patronem jest Ludovic Trarieux (1840 – 1904), francuski prawnik, który w trakcie tzw. afery Dreyfusa założył we Francji Ligę Praw Człowieka. Nagroda ta po raz pierwszy została przyznana w roku 1985, zaś jej laureatem był wówczas Nelson Mandela.
Od roku 2003 nagroda przyznawana jest na podstawie decyzji kilku zaangażowanych instytucji: Instytutu Praw Człowieka Izby Adwokackiej Bordeaux, Instytutu Praw Człowieka Izby Adwokackiej w Paryżu, Instytutu Praw Człowieka Izby Adwokackiej w Brukseli, Związku Ochrony Praw Człowieka w Rzymie, Izby Adwokackiej w Amsterdamie, Izby Adwokackiej w Genewie, Izby Adwokackiej w Luksemburgu, Izby Adwokackiej w Berlinie, Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników (UIA) oraz Europejskiego Instytutu Praw Człowieka Adwokatur (IDHAE).
Począwszy od roku 2016, obok nagrody dla obrońcy praw człowieka (tradycyjnie jednej lub kilku osób fizycznych), przyznawana jest również nagroda specjalna, honorująca instytucję zrzeszającą prawników, która w szczególny sposób wpisała się w wartości leżące u podstaw nagrody. Do tej pory nagrodę tą Jury zdecydowało się przyznać trzykrotnie: Izbie Adwokackiej Beludżystanu (2017 r.), Izbie Adwokackiej w Diyarbakır (2018 r.), Izbie Adwokackiej w Beirucie (2021 r.). W roku 2022 nagroda specjalna została przyznana po raz czwarty w historii i trafiła do Izby Adwokackiej w Warszawie.
Adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, składa serdeczne gratulacje adwokatom izby warszawskiej.