W dniu 6 lutego 2021 r. odbyło się wyborcze zgromadzenie Szczecińskiej Izby Adwokackiej. Tak jak w większości innych izb, zgromadzenie odbyło się w trybie zdalnym, co skutkowało bardzo wysoką frekwencją (sięgającą momentami ok. 89 %).
Dotychczasowy, zasłużony dla adwokatury, dziekan Włodzimierz Łyczywek zakończył swoją drugą kolejną kadencję.
Nowym dziekanem został Piotr Dobrołowicz – adwokat od 2003 r., członek ORA w latach 2004–2016, dwukrotny delegat na KZA, w latach 2008-2016 redaktor naczelny wydawnictwa szczecińskich środowisk prawniczych „In Gremio”, a w latach 2012-2017 przewodniczący Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Szczecinie.
Na rzecznika dyscyplinarnego wybrano Waldemara Juszczaka, na prezes sądu dyscyplinarnego Joannę Szałańską, a na przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Monikę Matkowską.
Delegatami izby szczecińskiej na najbliższy Krajowy Zjazd Adwokatury zostali:
- Marek Mikołajczyk
- Włodzimierz Łyczywek
- Piotr Dobrołowicz
- Marta Adamek-Donhöffner
- Krzysztof Ławrynowicz
- Wiesław Fafuła
- Michał Olechnowicz
- Martyna Maciejewska-Przyłucka
Podsumowaniem zgromadzenia było podjęcie uchwały zaproponowanej przez nowego dziekana rady o treści:
Niezależny wymiar sprawiedliwości to fundament sprawnie działającego, demokratycznego państwa prawa. Jakiekolwiek ingerencje polityczne w prace sądów lub prokuratur, które mają na celu ograniczenie niezawisłości sędziów lub niezależności prokuratorów należy traktować jako działania godzące w podstawowe prawa i wolności obywatelskie, zagwarantowane społeczeństwu w Konstytucji RP.
Zgromadzenie Szczecińskiej Izby Adwokackiej wyraża solidarność z wszystkimi prawnikami kierującymi się w swojej codziennej pracy poczuciem niezależności, a szczególnie wspiera tych, którzy z tego powodu mierzą się dzisiaj z szeregiem bezpodstawnych szykan.
Za jej przyjęciem oddało głos blisko 91 % zgromadzonych.
Więcej informacji o wyborach na stronie internetowej Szczecińskiej Izby Adwokackiej.